Szkolenia zamknięte i wyjazdy team building – Michał Kot

Licencjonowane gry i ćwiczenia biznesowe. Sale konferencyjne i hotele

Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na ilość bezrobotnych.

Ostatnie kilka miesięcy to naprawdę dobra sytuacja na pracowniczych rynkach – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku wynosiło niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki zanotowano aż w 14 województwach. Taka sytuacja oznaczać będzie dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy z wyszukaniem odpowiednich ludzi.

Na pewno sytuacja tego typu występuje w branżach technologicznych, w nich już od paru lat pracownicy są przyzwyczajeni do tego, że stawianie warunków jest po ich stronie. Jednak identyczna sytuacja ma ostatnio miejsce w zupełnie nowych branżach, między innymi w obszarach, w jakich jeszcze do niedawna z pracą było bardzo różnie.

Sytuacja tego typu może być bardzo korzystna nie tylko dla osób szukających pracy, lecz również dla naszej gospodarki, którą pomoże napędzić odpowiedni wzrost pensji. Dodatkowo coraz większe znaczenie mają dodatkowe benefity, którymi kusi się pracowników. Można do nich między innymi zaliczyć karty sportowe, opiekę zdrowotną czy też pakiet ubezpieczeń dla całej rodziny.

Co ciekawe, tendencje w naszym kraju są zupełnie inne, niż w reszcie świata, gdzie jest obserwowany regularny wzrost wysokości bezrobocia. Jak pokazują światowe dane w roku 2017 ogólna ilość osób bez pracy może sięgnąć poziomu powyżej dwustu milionów. Głównym powodem takich problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew opiniom wielu ludzi, technologiczny postęp i automatyzacja pracy nie mają dużego wpływu na ilość bezrobotnych. Takie hasła często się słyszy od dwustu lat, a w dalszym ciągu pomimo wymyślenia dużej liczby urządzeń i maszyn ludzie nadal są potrzebni. Faktem jest natomiast to, że zaawansowane rozwiązania technologiczne mogą spowodować znikanie pewnych profesji i tworzenie się zupełnie nowych.

Liczba nowych zawodów w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo korzystają one w bezpośredni sposób z technologii, albo zapewniają jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie muszą inwestować w swój rozwój i nie obawiać się zmian.